Taekwondo ei ole lihtsalt sport või võitluskunst, vaid elustiil.
Nõmmel alustas septembrist tegevust taekwondo treening. Taekwondo on võitluskunst, mille kohta paljud ilmselt suurt midagi ei tea. Uurisime selle ala sportlaselt ja treenerilt Aleksandr Galaktionovilt, millega tegu ning miks tema seda ala armastab.
Mis ala üldse on taekwondo ja kuidas sa ise selle juurde jõudsid?
Olin väiksena väga aktiivne laps ja vanemad mõtlesid, et peaks valima mõne spordiala, kuhu ma saaksin panna kogu oma energia. Kui käisin eelkoolis, siis toimus seal infotund, kus räägiti taekwondost. Sealt tekkis huvi, läksin proovima ja tegelen sellega siiamaani. Taekwondo on võitluskunst ja nagu iga võitluskunst, algab ka selle spordiala ajalugu lõunamaadest. Taekwondo tekkis Lõuna-Koreas suurte sõdade ajal. Sõnaliselt tähendab “tae” jalga ehk kõrget jalatehnikat, „kwon“ kätt ja „Do“ teed ehk meisterlikkuse saavutamist. Muinasajal oli taekwondo ülesandeks ratsaniku sadulast maha löömine ning taekwondole ongi iseloomulik see, et 70% tehnikast sooritatakse jalgadega, nendest paljud löögid on hüppetehnikas. Paljud räägivad, et taekwondo on n-ö poks jalaga. Taekwondol on mitmeid alaliike ning üks neist, Lõuna-Korea taekwondo WT, on olümpiaala. Esimest korda näidati taekwondod olümpiamängudel 1988. aastal demoesitusena. Hiljem võeti see olümpia kavasse ja esimest korda jagati sellel alal medaleid 2000. aastal Sydneys. Taekwondo WT on võetud nüüd ka paraolümpiamängude alade hulka ning seal võisteldakse esimest korda Tokyos.
Milline on olnud sinu spordi karjäär ja millised on su parimad saavutused?
Ma alustasin 6-aastaselt ning minu sportlaskarjäär ei ole veel lõppenud. Püüan pääseda olümpiamängudele ja kui see ei õnnestugi, siis saan ikkagi jagada oma kogemusi teistele sportlastele. Praeguse seisuga olen mitmekordne Eesti meister, Baltimaade meister ning Põhjamaade meister. Kaks korda olin väga lähedal, et võita medal EM-ilt ja MM-ilt, kuid jäin mõlemal korral viiendaks. Universiaadil saavutasin üheksanda koha. Siiani teen trenne ning võistlen aktiivselt tipptasemel. Paar aastat tagasi alustasin treeneri abina. Praeguseks oman juba EKR4 nooremtreeneri kutset: spetsialiseerumine taekwondo WT-le ja olen mitu aastat Spordiklubis Idablokk treener. EKR5 astme treeneri kutse on praegu tegemisel.
Miks soovitaksite noorel inimesel valida spordialaks taekwondo WT?
Taekwondo ei ole lihtsalt sport või võitluskunst, taekwondo on elustiil! See distsiplineerib inimest – arendab nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Õpetab eesmärkide püstitamist ja nendeni jõudmist. Mina ise olen tänu taekwondole tutvunud ja kohtunud väga paljude erinevate inimestega. Olen saanud palju reisida ning avardanud silmaringi. Taekwondo WT on ilus ala tänu jalalöökidele ning ilusale, kuid raskele tehnikale (tornado, spin kick jne). See õpetab tundma oma keha, õpetab olema meeskonnas, pingutama et saavutada oma eesmärke. Noorena on meil palju väljakutseid suure maailmaga kohanemisel ning see ala õpetab jääma rahulikuks igas olukorras, õpetab lahendama keerulisi olukordi. See ala arendab stressitaluvust, painduvust, kiirust, jõudu. Ka distsipliini ja teistest hoolimist. Taekwondo kõige olulisem õpetus on AUSTUS. Austus treeneri vastu, vastase vastu, sõbra vastu, nõrgema vastu…kõige vastu. Boonusena leiab palju toredaid sõpru ning muidugi toob taekwondo harrastamine kaasa võimaluse rohkem reisida. Meie klubi korraldas enne koroona aega pidevalt laagreid ja võistlusi, nii Eestis kui ka välismaal. See annab võimaluse lisaks spordiga tegelemisele leida uusi sõpru üle maailma.
Kui vanalt võiks selle ala harrastamisega alustada ja kas see sobib nii poistele kui ka tüdrukutele?
Kunagi pole vara ega hilja alustada! Taekwondo president Dr.Choue ütles ükskord: “Üks maailm! Üks taekwondo!” Sellega oli mõeldud, et vahet pole, mis värvi on su nahk, mis keeles sa räägid ja kust pärit oled. Taekwondo Koreas on terve kultuur. Meie klubi võtab vastu lapsi juba lasteaiast. Kõige noorem on meil praegu kolmeaastane. Viimaste aastate jooksul huvitab taekwondo ka tüdrukuid järjest rohkem. Ma arvan, et praeguseks on juba meie klubis umbes 40 tubli tüdrukut. Eestis, ega ka mujal maailmas pole veel väga palju parasportlasi, kes tegeleks taekwondoga. Aga nende hulgastki on oodata tõusu suunda. Võtke julgelt meiega ühendust!
Paljud peavad taekwondod ehk ohtlikuks alaks. Kas selleks on põhjust või on pigem tegemist müüdiga?
Esimesena mida ma õpetan et taekwondo on enesekaitse ning seda ei tohi kasutada saalist väljas kusagil! Aga kui me räägime trennide kohta, siis taekwondo on üks ohutumaid alasid, sest meil on kõik kaitsmed olemas – pea-, keha-, käe-, jalakaitsmed, mida kasutame nii trennides kui ka võistlusel. Näiteks Eestis tegeletakse väga palju jalgpalliga, kuigi see on kordades ohtlikum kui taekwondo.
Kas taekwondoga saab tegeleda ka harrastusena või siiski ainult võistlusspordina?
Taekwondo sobib kõigile. Mõnedele ei sobi võistlused ning nende jaoks ongi olemas traditsiooniline taekwondo. Võib-olla kellegi eesmärk on saavutada must vöö ja pärast olla treener. Eesmärgid on erinevad ja me üritame toetada kõiki lapsi, et nad areneks mitte ainult füüsiliselt, vaid vaimselt. Taekwondo on maailmas üks populaarsemaid alasid. Kahjuks Eestis seda veel palju ei tunta, aga me teeme selle nimel kõvasti tööd ja üritame selle ala populaarsust tõsta. Iga aastaga harrastajate arv tõuseb. Eesti sportlaste viimased saavutused Taekwondo WT-s on märkimisväärsed.
Spordiklubi Idablokk noored on saanud palju medaleid tipptasemel võistlustelt, mis on selle taga? Milline konkurents on praegu maailmas?
Meie klubi viimaste aastate jooksul on toonud EM-ilt neli pronksmedalit, neli Põhjamaade meistritiitlit ning klubi Idablokk saavutas kolmanda koha üldarvestuses. Lisaks väga palju teisi rahvusvahelisi medaleid. Selle aasta Eesti meistrivõistlustel saime 60 medalit. Kuna tegemist on olümpiaalaga, siis panustavad kõik riigid, et nende sportlased saaksid osaleda olümpiamängudel. Seega on maailmas konkurents väga tihe. Eestis on väga suur töö tehtud, et oleksime rahvusvaheliselt arvestatav riik. Võistlused ning laagrid välismaal ja kodumaal. Seminarid, koolitused, harjutamine parimatega ehk laagrid koos teiste riikide sportlastega, kus saab oskusi ja teadmisi jagada ning juurde õppida. Ainult nii saab areneda!
Millised on meie sportlaste võimalused pääseda Tokyo olümpiamängudele ja kui tihe on sinna pääsemiseks valiksõel?
Taekwondo WTs on kaks võimalust jõuda olümpiale. Esimene on reiting turniiride kaudu ja teine on OM-i kvalifikatsiooniturniir. Hetkel valmistungi selleks turniiriks. Seal selgub, kes ja kas olümpiamängudele edasi saab.
Kust me saaks rohkem info teie tegevuse kohta ja kuidas saaks ennast trenni kirja panna?
Siin peame ütlema suur tänu Nõmme huvikoolile! Jaanuaris plaanime teha Nõmme huvikoolis kolmepäevase linnalaagri, kus igaüks saab proovida seda spordiala. Jälgige meie kodulehte nommehuvikool.ee ja facebook.com/huvikool.